Italy by car

14. září 2010 v 21:35 | Hollin |  Hollin - my world
Ahojky,

v sobotu v noci jsme se vrátili z Itálie, počasí se moc nevyvedlo, ale dovolená fakt bomba! Slíbila jsem vám, že sem napíšu, jak to probíhalo, pokud by někdo z vás chtěl třeba příští rok taky vyrazit autím :-)


Mapa Itálie

Vzdálenost: Hranice s Německem - Rosolina Mare: 880 km

Cesta: Dojeli jsme na jednu nádrž, vyšlo nás to asi na 100 € na jednu cestu. Dále:
V Německu jsou dálnice bezplatné a mají neomezenou rychlost, v Rakousku musíte mít dálniční známku (my ji sehnali za nějakých 200 Kč na české benzině) a plus jsme cestou platili 8 € mýtné, na dálnicích se jezdí 130 km/hod a pokud máte řidičské oprávnění méně jak 3 roky, 110 km/hod, máte tam povinnost mít reflexní vestu přímo v autě u ruky, ne někde zahrabanou v kufru! Na to jsou prý policisté velice hákliví. V Itálii se jezdí 130 km/hod, ale většinou to mají omezené na nižší rychlost (což nám nezabránilo to na jejich dálnicích kalit 160!). Italské dálnice jsou zpoplatněné a to mýtnými branami, při vjezdu na dálnici si odstojíte frontu, abyste si vzali lístek z automatu a při každém sjezdu z dálnice opět čekáte v neuvěřitelných kolonách, abyste pak nasr**ému úředníkovi vydali pokud možno přesnou částku (tam nás to vyšlo na 20 €/1 cesta).
Cesta ČR-Itálie nám s čekáním v zácpách a častými zastávkami na kávu/cigaretku/svačinu/toaletu trvala 13 hodin.

Peníze: Na tuto dovolenou jsme jeli dva v jednom autě, každý jsme s sebou měli 10 tisíc, ale také jsme hodně cestovali, stačilo by určitě méně. My utráceli za dárečky, za jídlo, kterého jsme si s sebou vážně moc nevzali, za dopravu po Itálii (jeli jsme Řím a Benátky).

Ubytování: Určitě lepší zařídit předem, na blind rozhodně nedoporučuji!!! My jeli s cestovní kanceláří Nev Dama, měli jsme apartmán přímo v Rosolina Mare pro 8 lidí, vyšlo nás to na 7 dní 900 Kč/os + 30 € za závěrečný úklid.

Jídlo: My měli dovolenou bez jídla, rozhodli jsme se, že ten týden přežijeme na čínských polívkách a sem tam zajdeme na pizzu... Příště bych radši All inclusive :) Cenově se tam dá sehnat pizza za 6 - 15 €, záleží na tom, v jak luxusní restauraci se právě nacházíte. Ale řekněme si to upřímně...Nekupujte to... V Čechách dělají pizzu levnější a lepší ;-) Jinak doporučuji  nakupovat potraviny ve větších supermarketech, kde jsou ceny téměř srovnatelné s těmi českými. Chléb za 4 € je v menších obchodech v Itálii totiž běžnou záležitostí.

Pláž a moře: V Rosolina Mare jsou krásné písečné pláže, můžete si vybrat, jestli se půjdete slunit na free pláž, nebo si zaplatíte plážový servis se slunečníkem, lehátky, barem a toaletami, sprchy bývají za příplatek. Ceny se liší podle toho, kde přesně se právě nacházíte :-) Vzhledem k deštivému zářijovému počasí, které se nám "poštěstilo", byly velké vlny, moře bylo na můj vkus moc studené a špinavé, ale věřím, že během sezóny je to jiné. Po pláži chodí spousta většinou černých imigrantů, kteří se vám budou snažit prodat i vlastní matku. Ačkoliv jejich zboží vypadá krásně a šperky jsou podle jejich slov 100% pravé, nedoporučuji od nich něco kupovat, sesypou se pak na vás jako kobylky. Navíc v pokynech naší cestovní kanceláře bylo, že pokud budete přistiženi při koupi něčeho, na co vám prodejce nevystaví účtenku, hrozí vám pokuta až 3 000 €. Pokud se ale přesto rozhodnete udělat si radost a něco si na památku koupit, smlouvejte. Většinou si říkají přemrštěně vysoké ceny a jde jim o to, co nejvíce prodat, můžete je usmlouvat z 18 € na 3 € za náramek :-)

Řím: Cesta z Rosolina Mare nám do Říma trvala asi 8 hodin, rozhodně se to tedy nedá zvládnout za jeden den :-) Obzvlášť, když vstáváte v 11 :-))) Provoz je zde katastrofický, auta vlevo, auta vpravo, auta napříč přes silnici, motorky jezdí na dělicí čáře uprostřed... My Češi jsme jen valili oči :-D Ale pro Italy je toto normální, během takové hororové cesty ještě stihnou SMSkovat :-) Po Římě se v pohodě dostanete metrem, dá se zde koupit celkem lacino lístek na celý den, takže se to fakt vyplatí, pokud si chcete zachovat zdravé nervy a neškrábnuté auto. Koloseum stojí za to, dá se jít i dovnitř a přímo před koloseem odchytávají průvodci. Přestože je to pouze v angličtině, rozhodně se vyplatí si takového průvodce vzít, s ním přeskočíte neuvěřitelnou frontu (oni tvrdí, že se tam normálně čeká 3/4 hodiny, ale tomu bych nevěřila, odhaduji to na mnohem víc) a navíc se (bohužel pouze v angličtině) o koloseu a o starém městě také něco dozvíte. Koloseum samotné se dá i bez průvodce, ale ze starého města zbyly pouze základy a jedině s průvodcem  si můžete aspoň představit, jak to tam dříve vypadalo a co se tam dělo.

Benátky: Přímo do Benátek se autem nedostanete, dá se tam ale zaparkovat v obrovských
Maska
 parkovacích budovách v blízkosti Benátek, do centra potom můžete jet jakousi nadzemkou. Benátky jsou krásné, starobylé město, určitě bych jela znovu, pokud bych měla příležitost, hlavním turistickým cílem je náměstí Sv.Marka. Je tam všude milion stánků se suvenýry, ale nekupujte hned to první, co se vám bude líbit, je velká pravděpodobnost, že během své návštěvy v Benátkách narazíte na suvenýr mnohem hezčí a levnější. Gondoliéři si říkají v celých Benátkách o 20 €/os., ale nestojí to za to, pokud budete mít příležitost, vyfoťte se u gondoly, ale neplaťte jim za svezení, gondoliéři většinou nezpívají a pokud už něco říkají, pak jedině v angličtině. Z Benátek uvidíte jen zadní strany budov, zato se ale objevíte i s gondolou na milionech fotografií turistů, kteří si vás budou z některého mostu určitě fotit.

Celkové výdaje:
  • Cesta tam a zpět: 200 €
  • Mýtné brány tam i zpět: cca 60 €
  • Dálniční známka pro Rakousko na 10 dní: cca 8 €
  • Ubytování: 288 €/8 lidí a týden, 36 €/os. a týden
  • Jídlo a další výdaje: x € :-)

Zajímá vás ještě něco o Itálii, cestě tam, Rosolina Mare...? Připište do komentářů! Brzy vám sem šoupnu i nějaké photos! :-) pp
-Hollin
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama