Prosinec 2011

Shatter Me - Tahereh Mafi (recenze)

29. prosince 2011 v 12:19 | Hollin |  Movies, Music & Books
Ahojky,

o vánočních svátcích jsem konečně měla dostatek času na čtení, takže tu pro Vás mám slíbenou recenzi na anglickou knihu Shatter Me.

Děj:
Juliette se nikoho nedotkla přesně 264 dní.
Naposledy, když to udělala, byla to nehoda, ale Znovuzřízení (v orig. The Reestablishment, pozn.překl.) ji uvěznilo za vraždu. Nikdo netuší, proč je Juliettin dotek smrtící. Dokud nezraní nikoho dalšího, nikdo se o to opravdu nestará. Svět má moc práce s rozpadáním se na kousky, než aby si všímal sedmnáctileté holky. Nemoci devastují obyvatelstvo, je těžké najít jídlo, ptáci již nelétají a mraky na obloze mají nesprávnou barvu.

Podle Znovuzřízení je jejich způsob jediný, jak lze věci napravit, tak Juliette zamkli do cely. Nyní je tolik lidí mrtvých, že si přeživší šeptají o válce - a Znovuzřízení změnilo názor. Možná je Juliette více než jen zmučená duše v jedovatém těle. Možná je přesně tím, co právě teď Znovuzřízení potřebuje.

Juliette se musí rozhodnout: Být zbraní. Nebo být bojovníkem.
(Překlad z oficiálních stránek taherehmafi.com)

Můj názor:
Knihu Shatter Me (Roztříšti mě, Znič mě) jsem našla vlastně úplnou náhodou na jedné fanouškovské stránce na FB. Tam ji doporučovali jako trhák; jako must-read :) A musím říct, že mě kniha již zpracováním obálky uchvátila. Když jsem si pak našla, o čem že má být, rozhodla jsem se, že ji prostě musím sehnat a přečíst! :) Trochu jsem se bála evidentně muslimského jména autorky, ale když jsem zjistila, že celý život žije v Americe, přestala jsem se bát, že by v knize byl vliv východního myšlení a pokrouceného vztahu mužů k ženám.
V horní části obálky je škrnuté "Můj dotek je smrtící" a místo toho je tam napsáno "Můj dotek je síla". V tomto duchu přeškrtávání je psána celá první část knihy, což je podle mě velice zajímavý a v žádném případě rušivý prvek. Škrtnuté myšlenky patří pouze Juliette a dovolují nám nahlédnout mnohem hlouběji do duše této mladé hlavní postavy. Kniha je dějově rozdělena do dvou částí - v té první a kratší se ocitáme v cele, kde je Juliette již několik měsíců zavřená a odkud je jí dovoleno odcházet pouze na dvouminutové sprchy.

"...Mé pohyby jsou mechanické. Tohle jsem dělala již tolikrát, že si již pamatuji ty nejefektivnější metody drhnutí, oplachování a rozdělávání mýdla na mé tělo i vlasy. Nejsou tu ručníky, takže tím trikem je snažit se nepromáčet žádnou část těla přílišným množstvím vody. Pokud to uděláte, nikdy pořádně neuschnete a příští týden strávíte skoro umíráním na zápal plic. Vím, o čem mluvím. ..."

Děj se začne vyvíjet s příchodem nového spoluvězně - Adama, který nás pomalu přenáší do pomyslné druhé části knihy, kde přeškrtaná místa končí - nějak na ně nezbývá čas :) Adam je Juliettin bývalý spolužák a nyní pracuje jako voják pro Znovuzřízení - což ovšem Juliette neví. Juliette se má stát zbraní pro Znovuzřízení a Adam je tu, aby zjistil, jestli se pro práci Juliette hodí. Ale v pozadí je toho mnohem víc... Adam se na tuto pozici přihlásil, protože Juliette vždy miloval a protože ji po jejím "zmizení" ze školy nikdy nepřestal hledat. Nyní se rozhodne, že se ji pokusí zachránit...

"Vojáci již vbíhají do místnosti, která bývala mým pokojem, křičí a jsou zmatení, možná i šokovaní, když najdou Warnera v tak nedůstojné pozici. Bylo opravdu snadné ho přemoci. Dělá mi to starosti. Pomalu si začínám myslet, že jsme udělali něco špatně. Několik vojáků vystrčí hlavy z rozbitého okna a já jsem bez sebe strachy, že mě setřesou i s lanem, ale oni zatím otevírají okno. Připravuji se na odporný pocit volného pádu jen abych zjistila, že se mě nesnaží pustit. Snaží se mě vtáhnout zpátky. Warner jim musí říkat, co mají dělat. Dívám se dolů na Adama a konečně se podvolím jeho volání. Zavřu oči a pouštím se. A padám přímo do jeho otevřené náruče. Spadneme na zem, ale jsem tam jen chvilku. Adam mě bere za ruku a pak běžíme..."

Warner je typický záporák. Je hlavou Znovuzřízení a úplně šíleně chce získat Juliette jen pro sebe. Zradu od svého vojáka Adama absolutně nečeká - je zaslepen touhou po moci. Mezi další postavy, které se v příběhu objeví, patří Adamův mladší bráška James a Adamův přítel a voják Znovuzřízení Kenji, který se postará o vtipné hlášky. Kenji pomáhá Adamovi, Juliette a Jamesovi utéct před Znovuzřízením na tajné místo, kde budou v bezpečí. Zde se objevují další důležité postavy: Blonďák Winston a Castle - vůdce hnutí Omega Point, opozice a tajné společenství proti Znovuzřízení. Omega Point se objevuje až v posledních pěti kapitolách, ale přišlo mi jako přirozené vyvrcholení děje - i když možná trochu kopíruje X-meny. Ale nechci toho prozradit příliš, kniha rozhodně stojí za přečtení - přestože některé pasáže jsou až příliš naivní a rozhodně jsem je již "někde viděla", do příběhu se to celkem hodí a rozhodně se teď těším na další díl! :)

Jo a ještě jedna věc: Adam a Juliettin vztah k němu je v knize popisován neuvěřitelným způsobem - sama bych ho umačkala a líbala, kdyby se ocitl někde blízko mě :-D

Závěr:
  • Kniha mě zaujala a překvapovala mě od začátku až do konce.
  • Nemůžu se dočkat dalšího dílu!
  • Jsem zvědavá, kdy vyjde i u nás.
  • Filmová práva jsou již koupená, doufám jen, že z knihy neudělají filmaři levnou lovestory, i tak jsem ale zvědavá.
  • Rozhodně doporučuji k přečtení, v některých pasážích se nedokážete odtrhnout :)
pp Hollin :)

Jiskřící abeceda

26. prosince 2011 v 19:54 | Hollin |  Animáčky gif
Ahojky,

mám pro vás GIF písmenka :) Některá tam chybí, pokud je budete za nějakým účelem chtít, napište a já vám je dodám! Btw pokud budete mou abecedu publikovat na svém webu, budu moc ráda, pokud uvedete

Zdroj: hollin.blog.cz
:) Děkuji :)

pp Hollin :)

Astronaut - Simple Plan

24. prosince 2011 v 11:03 | Hollin |  Movies, Music & Books

Simple Plan - Astronaut

Can anybody hear me?
Or Am I talking to myself?
My mind is running empty
In this search for someone else
Who doesn't look right through me.
It's all just static in my head
Can anybody tell me why I'm lonely like a satellite?

'Cause tonight I'm feeling like an astronaut
Sending SOS from this tiny box
And I lost all signal when I lifted off
Now I'm stuck out here and the world forgot
Can I please come down
Because I'm tired of drifting round and round
Can I please come down?

I'm deaf from all the silence
Is it something that I've done?
I know that there are millions
I can't be the only one
Who's so disconnected
It's so different in my head
Can anybody tell me why
I'm lonely like a satellite?

'Cause tonight I'm feeling like an astronaut
Sending SOS from this tiny box
And I lost all signal when I lifted off
Now I'm stuck out here and the world forgot
Can I please come down,
Because I'm tired of drifting round and round
Can I please come down?

Now I lie awake and scream in the zero gravity
And it's starting to weigh down on me.
Let's abort this mission now
Can I please come down?

So tonight I'm calling all astronauts
All the lonely people that the world forgot
If you hear my voice come pick me up
Are you out there?
'Cause you're all I've got!

And tonight I'm feeling like an astronaut
Sending SOS from this tiny box
And I lost all signal when I lifted off
Now I'm stuck out here and the world forgot

'Cause tonight I'm feeling like an astronaut
Sending SOS from this tiny box
To the lonely people that the world forgot
Are you out there?
'Cause you're all I've got!

Can I please come down?
'Cause I'm tired of drifting round and round.
Can I please come down? (x3)

pp Hollin

Shatter Me - Tahereh Mafi

7. prosince 2011 v 20:38 | Hollin |  Movies, Music & Books
Ahojky,

právě jsem získala vážně zajímavou knížku - Shatter Me od mladé autorky Tahereh Mafi. Mám ji zatím pouze v angličtině, ale velice mne zaujala, takže se vážně těším, až se do ní začtu! :-)
Až ji dočtu, hodím Vám sem recenzi. Těšte se!

pp
Hollin