Březen 2012

Looking forward to summer paradise! :)

31. března 2012 v 15:48 | Hollin |  Hollin - my world
Ahojky,

s prvním sluníčkem a s první bouřkou, se změnou času ze zimního na letní - také se tak těšíte na léto? Já jo, koupila jsem si konečně brusle a už se nemůžu dočkat! Moje oblíbená kanadská kapela Simple Plan dnes vydala nový videoklip, který má nás všechny patřičně naladit na letní vlnu :) Tak tady je!


Mějte se krásně, snad se nám počasí umoudří a vysvitne sluníčko!
pp Hollin

Recenze na knihu - Chickenfeed by Minette Walters

6. března 2012 v 16:01 | Hollin |  Movies, Music & Books

Ahojky,


vzhledem k nemoci si dávám trochu pauzu ve škole, takže mám čas na čtení :) Tentokrát to vyhrál kriminální příběh podle skutečné události - jak jinak, než v angličtině - Chickenfeed od britské spisovatelky Minette Walters.

Knihu vydalo nakladatelství Quick Reads, proto je dobře srozumitelná a poměrně malá - má pouze 120 stránek - tj. tak na odpoledne. Ačkoli nemám zálibu ve čtení o vraždách, tahle kniha mě doslova připoutala k sobě a nemohla jsem ani vstát od stolu, dokud jsem se nedozvěděla, jak to skončí. Je napsána podle skutečné události - vraždy, která se odehrála v Blackness ve Východním Sussexu v prosinci roku 1924.

"...Norman Thorne byl uznán vinným z vraždy Elsie Cameronové, ale dokonce v době jeho popravy lidé pochybovali, zda je vůbec vinný. Přestože přísahal o své nevinně, byl Norman Thorne 22.dubna 1925 oběšen..." 1

Kniha je snad až symbolicky rozdělena do třinácti kapitol, ve kterých autorka kombinuje vyprávění děje a dopisy, které si mezi sebou posílaly hlavní postavy. Píše se rok 1920. Jak již bylo řečeno výše, hlavní postavou je osmnáctiletý Norman Thorne, který se seznámí s Elsie Cameronovou - o čtyři roky starší, vdavekchtivou dívkou. Posléze s ní naváže romantický vztah. Norman se i přes své mládí a přes varování rodičů osamostatní a takříkajíc "na zelené louce" si založí malou farmu s kuřaty. Stará se o ně, krmí je a živí se prodejem jejich vajec a masa.

"...Měl nyní spoustu mladých kuřat na výkrm a prodej. Elsie se ho zeptala, jak je bude zabíjet. "Zlomím jim vaz," odpověděl. "Táta říká, že jeho matka tohle ve Skotsku dělala nožem." "Nechci, aby ta kuřata měla na peří krev." ..."2

Během této doby se také zasnoubí s Elsie. Jenže nic není tak snadné a zdá se, že její rodiče se Elsie moc rádi zbaví. Proč by jinak tak moc spěchali se svatbou? Bohužel, Normanovi nejdou obchody příliš dobře, stále se nedokáže dostat z dluhů, spí pouze v chatrči, kterou si sám postavil a k tomu se chce Elsie co nejdřív vdávat.

" ..."Ano, to jsi slíbil," řekla naštvaně, zatímco se oblékala do svých šatů. "Kdybys stanovil pevné datum naší svatby, mohlo by to být jinak, ale neodevzdám se ti jen za levný prsten." "Tohle jsi minulé léto neříkala. Minulé léto jsi řekla, že o 'tom' budeš uvažovat pokud slíbím, že z tebe udělám paní Thornovou." "Tak ze mě udělej paní Thornovou." "A k čemu to bude? Jen zase přijdeš s novou výmluvou. Jak můžu vědět, že 'to' vůbec někdy uděláme, Elsie?" "Přece chci dítě, ne?"..."3

Elsie se začne chovat jako smyslů zbavená, její prudké změny nálad se začnou vymykat kontrole. Dokonce kvůli tomu také přijde o práci. Jenže Norman si už není tak moc jistý, jestli vůbec stojí o její přítomnost na farmě. Elsie na něj neustále doráží kvůli svatbě, její výbuchy vzteku a psychických útoků se střídají s dusivými projevy lásky a zamilovanými dopisy Normanovi. Jenže potom Norman někoho potká. Jmenuje se Bessie Coldicottová a je úplně jiná, než Elsie, která nyní musí brát sedativa, aby zklidnila své emoce. Bessie začne Normana opakovaně navštěvovat a nakonec mu dá i to, co se mu Elsie obávala dát bez svatby.

"...Věděl to. Všichni muži považovali Bessie za atraktivní. Byla to součást její přitažlivosti k němu. Ten lov. To vzrušení, když ji chtěl vyhrát. Pokud by se jiný muž díval na Elsie způsobem, jakým se dívali na Bessie, možná by si ji cenil víc. Ale za Elsie se za celý její život nikdy nikdo neotočil..." 4


Příběh se zamotá, když mu Elsie oznámí, že je s ním těhotná, a že tedy musí urychleně uspořádat svatbu a to dřív, než to na ní začne být vidět. Norman tomu odmítá uvěřit, vzhledem k tomu, že se s Elsie jen mazlil a byl při tom oblečený, ale Elsie trvá na svém. V této době je již Norman zamilovaný do Bessie, takže neví, jak z toho teď ven. Nakonec usoudí, že Elsie s jejím těhotenstvím nevěří - proto se rozhodne svatbu jí slíbit, ale oddálit ji na tak dlouho, aby bylo jasné, jestli skutečně těhotná je, nebo zda se jedná o pouhý donucovací prostředek, aby dosáhla svého. Pak Elsie jednoho dne náhle zmizí a o Normana se začíná zajímat policie...
Nebudu radši dále pokračovat, abych nikoho neochudila o zbytek příběhu, přestože všichni již od začátku víme, jak to skončí. Každopádně, tento příběh je složitý, překvapivý i poutavý. A vsadím se, že při čtení posledních stránek vám bude přebíhat mráz po zádech!

Závěr:
  • Knihu rozhodně mohu doporučit i slabším angličtinářům, je napsaná jednoduchou angličtinou a není dlouhá.
  • Knihu doporučuji i pokročilým angličtinářům, je strhující!
  • Psychologie postav - obzvláště Elsie - je dokonalá, v podstatě nahlížíte do hlavy někomu psychicky nemocnému.
  • Dodnes je sporné, zda Norman vraždu spáchal nebo ne - čtenář si může udělat vlastní názor.
  • Ač nemám ráda detektivky, tahle mě fakt dostala!!
  • Překvapivý a celkem děsivý závěr.
pp Hollin :)

1Překlad ze zadní strany obálky knihy. V orig.: Norman Thorne was found guilty of the murder of Elsie Cameron, but even at the time of his execution there were doubts about his guilt. Still swearing his innocence, Norman Thorne was hanged on 22 April 1925.
2Úryvek z knihy, str. 17-18; překlad.
3Úryvek z knihy, strana 31-32; překlad.
4Úryvek z knihy, strana 43; překlad.
Cit.kniha:
WALTERS, Minette. Chickenfeed. London: Quick Reads, 2006. ISBN 0-330-44031-4